Spánek

12.04.2020

Spánek

Ahoj přátelé a kamarádi. V dnešním článku se podíváme na jeden ,,zlepšovák", který nestojí žádné peníze, a jeho kvalitu můžeme ovlivnit hned dneska večer! Řeč je samozřejmě o spánku. Dle mého názoru je to celkem opomíjený faktor, který do značné míry ovlivňuje jak kvalitu našeho života, tak samozřejmě i sportovní výkon.
Dnešní čtení vyžaduje čas, proto si tento článek čtěte pomalu a v pohodě, vypněte messenger, TV a další technologie, které by Vás mohly při čtení rušit (těch 15. minut to vydržíte 😊). Doporučuji se klidně k tomuto příspěvku i jednou za čas vrátit a přečíst si ho znovu, je sice krátký ale pro některé, kteří se o spánek nikdy nezajímali je v něm obsaženo celkem hodně informací.

Jak tedy zlepšit kvalitu našeho spánku? Nebudu Vás tady trápit, dlouhými studiemi a články, ze kterých tyto informace čerpám. Pro zvědavce, které tato problematika zajímá trošku více, přiložím odkazy jako vždy do komentáře.

Základní kroky, jak posunout náš spánek na lepší úroveň

1. Minimálně 60 až 75 minut před spánkem, eliminujte vliv modrého světla, tzn. žádná TV, počítač a mobil (pro závisláky, kteří nedají mobil z ruky, doporučuji nainstalovat do mobilu aplikaci Twilight, tato aplikace tlumí vliv modrého světla a můžete si zde nastavit přesný čas, od jaké hodiny ji chcete zapnout).
2. Ideální doba spánku je 7,5 nebo 9 hodin. Spánková fáze trvá 1,5 hod. a tělo potřebuje k provedení správných regeneračních procedur, během noci tuto fázi absolvovat aspoň 5x krát, v případě náročnějšího období (tréninky, škola, práce), je v pořádku si dopřát spánek v délce 9. hod.
3. Aspoň 2. hodiny před spánkem už nekonzumujte žádné jídlo, a ano i pouhé dvě řady Oreo Milky jsou jídlo, lidi...
4. Spěte ve vyvětrané místnosti. Po dobu 30. minut před spánkem otevřete okno a pěkně si tam nažeňte vzduch. Kdo je trošku otužilejší, klidně si ponechte okno pootevřené i během noci. V zimních měsících bude doba větrání samozřejmě kratší.
5. Spánek by měl probíhat v naprostém tichu a tmě. Pokud Vás během usínání nebo spánku ruší např. pouliční osvětlení, náruživí nebo hluční sousedé, doporučuji k spánku používat špunty do uší a škrabošku na spaní. Kdo tyto problémy nemá, má se lépe a nemusí toto řešit. Samozřejmostí jsou zatažené žaluzie nebo závěsy.
6. Když se náhodou během noci vzbudíte, nekoukejte na hodiny nebo mobil! Jen pro příklad: jaké pocity ve Vás vyvolává situace, když zjistíte, že musíte už za 2 hodiny vstávat? Kontrolování hodin během noci, může v lidech vyvolávat pocity úzkosti.
7. Choďte spát a vstávejte přibližně ve stejnou dobu.
8. Během dne se snažte co nejvíce času trávit venku, nejlépe pak na slunci. Pobyt venku a především pak na slunci nám zvyšuje MELATONIN (hormon), který má blahodárný vliv na kvalitu našeho spánku.
Ano, já vím. Mnozí si říkáte, že těch bodů je strašně hodně, já k tomu řeknu asi tohle: kdo vážně chce, ten koná, kdo nechce...
Toto jsou ve zkratce základní kroky, jak zlepšit kvalitu našeho spánku. Doufám, že dnešní článek byl pro Vás přínosný, a že principy, které jsou v něm obsažené, zařadíte do svého každodenního režimu, na druhou stranu chápu, že každodenní dodržování je v dnešní době nereálné. Člověk potřebuje i jednou za čas tzv. vypnout a nic neřešit ale vypnout 4x krát za týden není moc OK, to Vás nikde neposune 
,,Vytváření nejlepší verze sebe sama"

Sport