,,Práce na tréninku je opravdu jen zlomkem toho, co musí hráč dělat proto, aby vynikl"

01.02.2021

Trenér juniorských mistrů světa z Halifaxu Jiří Jakoubek. Co například říká o ,,krizi" kolektivních sportů u nás a jak na něho působí švédská hymna? Toto a mnoho dalších zajímavých postřehů si můžete přečíst v dnešním rozhovoru. Tak s chutí do toho!

zdroj: https://www.ceskyflorbal.cz/reprezentace/juniori/zpravy/detail/jiri-jakoubek-nadale-povede-reprezentaci-junioru
zdroj: https://www.ceskyflorbal.cz/reprezentace/juniori/zpravy/detail/jiri-jakoubek-nadale-povede-reprezentaci-junioru

Jste trenérem juniorských mistrů světa, je to pro Vás prozatím největší trenérský úspěch, nebo do téhle kategorie řadíte i něco dalšího? Myslíte si, že mužský národní tým může dosáhnout někdy podobného výsledku?

Určitě tento úspěch řadím doposud nejvýše, přeci jenom jsme první tým, kterému se to pod českou vlajkou povedlo. Věřím, že jsme schopni v budoucnu uspět i na seniorském mistrovství světa, a to nejenom mužů, ale i žen.

Co je potřeba udělat, abychom toho dosáhli?

Nepřestávat pracovat a hledat neustále další inspiraci. Měli bychom udržet co největší kontakt s hráči, kteří opustí juniorskou reprezentaci a nadále s nimi pracovat pod hlavičkou řekněme určitého výběru U23. To, že je někdo věkem muž neznamená, že se nemůže neustále posouvat. Naším cílem by nemělo být "pouze" chtít vyhrát MS, ale odjet na něj s takovým týmem, abychom na úspěch opravdu mohli pomýšlet a nebyla to jen náhoda.

V určitých rozhovorech jste zmiňoval, že jste několikrát navštívil Švédsko, v čem jsou podle Vás napřed? Co bychom si od nich mohli vzít a jaké vlastnosti bychom si například, měli jako Češi ponechat? A co ostatní země (Finsko, Švýcarsko), jsou nějaké prvky, které se Vám např. na nich hodně líbí a chtěl byste je zakomponovat do tréninku v česku?

Švédsko je napřed už jenom tím, kolik hráčů tam florbal hraje. Z takového násobku hráčů je pak jednodušší vybrat 20 hráčů a i hráči 21-30, budou pořád na té nejvyšší úrovni. Druhou výhodou je obecné nastavení té země ke sportu. Konkrétní příklad může být, když jsme v lednu v Göteborgu, prší nebo sněží, fouká a venku běhá ve tmě každou chvíli klubko několika lidí.

Kdybych si pak měl od Švédů vzít jednu vlastnost, tak je to ten pozůstatek Vikingů - chuť dobývat. Už jenom když posloucháte text jejich hymny, je Vám jasné, že Vás chtějí zničit, ne vyhrát 1:0, ale zničit. Od Švýcarů bych si vzal jejich preciznost a od Finů asi ten ledový klid. A věřím, že je to něco, na čem se dá pracovat.

zdroj: https://www.facebook.com/ceskyflorbal/photos/a.231730876876156/2670039003045319/?type=3&theater
zdroj: https://www.facebook.com/ceskyflorbal/photos/a.231730876876156/2670039003045319/?type=3&theater

V posledních letech, se zdá, že české kolektivní sporty (lední hokej, fotbal) jsou trošku na ústupu ze slávy, máte nějaký názor, proč tomu tak je? Myslíte si, že jsme podlehli uspokojení?

Tohle je strašně těžká strašně těžká otázka. Ale děti budou vždy odrazem jejich rodičů a společnosti, kde se pohybují. Pokud to tak opravdu je, ptejme se jako rodiče a dospělí, co děláme proto, abychom pomohli dětem uspět. Je ale přece poslední dobou velké množství příkladů, kde velká píle a pomoc rodiny dokázala hráčům se dostat na nejvyšší úroveň, a to třeba nemuseli být úplně "šikovní" jako žáčci - např. Tomáš Souček je toho prvotřídním příkladem.

Co je podle Vás potřeba udělat, abychom se zpátky mezi špičku dostali?

Základ by měl být v tom, aby neplatilo klasicky české - po mně potopa. V zahraničí je běžné, že přijde trenér (nebo v civilním zaměstnání nový vedoucí apod.) a nejdříve si prohlédne práci svého předchůdce a zkusí na ni navázat a vylepšit to, co nefungovalo. V Čechách je většinou ten předchůdce pomluven, a to co dělal se okamžitě musí zrušit. Dá se říct, že je to dlouhodobá vize, jasné cíle a kontinuita. Společně se správně nastavenými hodnotami a "nespěcháním" na výsledek.

Co Vás baví na florbale a sportu obecně?

Poměřování se, možnost neustálého rozvoje, atmosféra a zároveň to, že dělám práci, která je "jenom" zábavou.

Jaké jsou momentálně Vaše florbalové sny a cíle?

Aktuálně je velký sen rozjet setkávání na kempech talentované mládeže. Věřím, že jsme společně se skvělými trenéry a odborníky na sportovní výkon připravili program, který může dlouhodobě pomoci, aby hráči a hráčky věděli, jak se stát nejlepšími na světě.

Co Vás ve florbale pohání? Jaký důvod Vás žene na sobě pořád pracovat?

Nejspíš to bude nějaká vnitřní touha být nejlepší v tom, co dělám a je jedno, zda je to trénování nebo práce.

zdroj: https://www.facebook.com/ceskyflorbal/photos/a.231730876876156/2249895645059659/?type=3&theater
zdroj: https://www.facebook.com/ceskyflorbal/photos/a.231730876876156/2249895645059659/?type=3&theater

Jaké vlastnosti by měl mít podle Vás TOP hráč? Hráč, na kterém chcete postavit hru?

Měl by přesně znát svoji roli v týmu a tu se snažit plnit. Pokud chci být střelec a tým to ode mě očekává, musím chtít střílet, a ne hledat někoho nahrávkou do prázdné brány. Jestli chci být skvělý obránce, tak budu vyhledávat střety nebo možnost blokování každé střely. TOP hráčů musí být plný tým, ale TOP může být i hráč co přijde a toho druhého poklepe na zádech a povzbudí ho.

Jaký důraz kladete na své svěřence v rámci práce na sobě mimo klasický florbalový trénink? Do jaké míry si myslíte, že je tato práce ,,mimo trénink" důležitá v rámci zlepšování?

Hráč, který chce být nejlepší na světe sám ví, že práce na tréninku je opravdu jen zlomkem toho, co musí dělat. Naší rolí trenérů je mu dát co nejvíce informací, aby se mohl co nejlépe rozhodnout.

Máte nějaký oblíbený citát, který Vás povzbudí nebo nakopne, když se moc výsledkově nebo herně nedaří?

Oblíbený citát mám, pak ale tenhle článek nepůjde vydat. Je to tak trochu o tom, že silnější psi jsou většinou úspěšnější milenci.

Jak většinou trávíte svůj posezónní volný čas? Máte nějakou oblíbenou činnost, na kterou nemáte během sezóny moc času a věnuješ se jí až po sezóně?

Momentálně nemám klasický režim trenéra, tzn. odpoledne na hale a víkend zápas, takže se snažím většinu volného času věnovat rodině, vaření a golfu.

Při jaké činnosti si nejlépe odpočinete, vyčistíte si hlavu?

Tak tohle bude 100 % to vaření, tam je výsledek jasný hned. Buď se to povedlo nebo to můžete vyhodit.

Máte nějaký sportovní/trenérský vzor? Jestli ano, čím Vás inspiruje?

Spíš než vzor, tak se snažím poslouchat, co říkají zkušenější a úspěšnější lidé. To si pak přeberu a použiji dle potřeby.

Kdyby Vám mladý florbalista (cca. 16 - 18 let) řekl, že jeho cílem je dostat se do extraligy, co byste mu poradil, aby si svůj cíl splnil?

Pracuj na sobě, snaž se radit s odborníky (neznám nikoho, kdo by Tě odpákoval, když se na něco zeptáš ve florbale) a nespěchej, nikdy není psáno, že musíš hrát Superligu ve 20ti letech.

Jaká je podle Vás, vaše nejsilnější trenérská stránka? V čem jste podle Vás, lepší než ostatní?

Myslím si, že dokážu dobře rozebrat hru soupeře a připravit tým na to, co se bude dít. Taky jsem se naučil důvěřovat svému realizačnímu týmu, což jsem dříve neuměl.

Jaká je podle Vás nejdůležitější vlastnost, kterou by měl sportovec mít, aby dosáhl svého cíle? Co je ten klíč k ,,úspěchu"?

Mít rád, to, co dělá a užívat si ten samotný proces zlepšování se. Pak ty velké zápasy přijdou, on v nich bude připraven lépe než ostatní a uspěje. Třeba ne hned, ale dlouhodobě ano.

Kdybyste si mohl vybrat ze všech hráčů z extraligy a složit z nich dle vašeho stylu nejlepší lajnu, které hráče byste si do ní vybral?

Záleželo by, jakou bych skládal pětici. Chtěl bych postavit pětku proti nejlepší lajně soupeře nebo pětku, která bude držet třetí pětkou soupeře v pásmu? Pokud bychom se bavili o pěti lidech, které bych poslal do hry, abychom dali co nejdříve gól, tak bych asi využil Marka Beneše někam před branku soupeře, nad něj bych dal Filipa Langera a Filipa Formana, vlevo by pak byl Ondřej Němeček a Matěj Jendrišák by si hledal místo na středu.

Děkuji za rozhovor

Sport