,,Jen trénink nestačí, ke kvalitnímu výkonu a celkovému zdraví musím dělat víc" - Josef Rýpar

16.11.2020

S florbalem začínal v Rožnově pod Radhoštěm, následovaly Vítkovice a teď válí v reprezentaci  a ve Švédském Linköpingu, řeč není o nikom jiném než o J. Rýparovi.  Už podle samotného nadpisu můžete usoudit, že Pepa hodně dbá i na fungování mimo klasický florbalový trénink.

Jaký je prozatím Tvůj největší hráčský úspěch, a co si na něj nejvíce ceníš?

Ahoj, můj zatím největší florbalový úspěch je určitě mistrovský titul z roku 2018, který jsme po předchozích dvou superfinále konečně přetavili ve vítězství a před domácími diváky v Ostravě urvali zlato. Dále jsou to vítězství v poháru a možnost reprezentovat naši republiku.

Od nové sezóny působíš ve Švédské lize, konkrétně v týmu Linköping, v čem jsou podle Tebe zahraniční země (Švédsko, Finsko, Švýcarsko) lepší než Česká republika? Co bychom si podle Tebe mohli vzít od ostatních zemí a jaké vlastnosti bychom si například, měli jako Češi ponechat?

Nemůžu porovnávat ostatní země, ale konkrétně ve Švédsku má liga daleko vyšší věkový průměr a schopnost držet starší hráče u florbalu. Kluby jsou schopné vytvořit vhodné podmínky a starší hráči nemají problém hrát i po třicítce, tím pádem se zvedá celková kvalita a úroveň SSL. Každopádně to není jen o tomhle faktoru. Hráči zde mají lepší tréninkovou morálku a jedou na 100 % v každé situaci. Někdy ten trénink připomíná válku a je vidět hodně emocí. Vzít bychom si mohli určitě rychlejší řešení situací, tvrdost ve hře a celkový přístup k tréninku. Ponechat si určitě musíme naše zlaté České ručičky, bojovnost a zarputilost.

Co Tě baví na florbale a sportu obecně?

Už od malička mě baví jakýkoliv sport a mám ho společně s pohybem obecně zakomponovaný, jako přirozenou součást života. Nedokážu si představit, že by to bylo jinak. Za mlada jsme hráli snad všechny sporty a troufám si říct, že i díky tomu mám dobrou pohybovou průpravu. Na florbale mám rád týmové pojetí, emoce a vědomí toho, že nikdy není nemožné otočit jakýkoliv nepříznivý výsledek.

Jaké jsou momentálně Tvé florbalové sny/cíle? Liší se nějak od těch, které si měl cca. 5 - 10 let zpátky?

Momentálně si jeden florbalový sen plním. Každopádně bych chtěl získat důvěru a být co nejprospěšnější pro tým, získat titul a bavit se florbalem. Cíle se určitě liší. Před 10 lety jsem neměl ponětí, že budu hrát českou extraligu, reprezentovat nebo hrát ve Švédsku. Postupem kariéry to ale začalo zapadat do sebe a až ve Vítkovicích jsem si kladl nějaké cíle, za kterými jdu.

Co tě ve florbale pohání? Jaký důvod Tě žene na sobě pořád pracovat?

Moje kariéra má odlišný scénář než u ostatních florbalistů. Zatím jsem se florbalem nepřesytil a pořád mě neskutečně baví a naplňuje. V každém týmu nacházím jinou pozici a je spousta věcí, na kterých může hráč pracovat a dále se vyvíjet.

zdroj: https://www.spektrumroznovska.cz/zivotni-zazitek-hlasi-roznovsky-zastupce-na-ms-ve-florbale-josef-rypar/
zdroj: https://www.spektrumroznovska.cz/zivotni-zazitek-hlasi-roznovsky-zastupce-na-ms-ve-florbale-josef-rypar/

Co ty a stravovací návyky? Dodržuješ nějaké základní principy vyváženého jídelníčku, nebo to moc neřešíš?

Tohle téma řeším relativně dost. Začalo to v době, kdy jsem začal hrát ve Vítkovicích. Postupně jsem čtením článků, knih a přednášek přicházel na to, že jen trénink nestačí a ke kvalitnímu výkonu a celkovému zdraví musím dělat víc. Není to jen o jídle, ale dále taky o mentální přípravě a regeneraci. Abych zmínil základní principy: vyhýbám se celkově cukru a průmyslově zpracovaným potravinám, jako jsou sladkosti, sladké nápoje, fast-food občerstvení apod. Snažím se jíst celistvé potraviny a naslouchat svému tělu co potřebuje. Tohle téma je hodně široké. Každopádně pokud bude někoho něco zajímat, tak mi může napsat třeba na instagramu (peparypar31). Když to bude v mých silách, tak velice rád s čímkoli poradím.

Jaký důraz kladeš v sezóně v rámci práce na ,,sobě", mimo klasický florbalový trénink? Do jaké míry si myslíš, že je tato práce ,,mimo trénink" důležitá v rámci zlepšování?

Myslím si, že tohle téma je hodně opomíjeno a patří určitě k důležité součásti sportovního výkonu. Celkově je důležité správně regenerovat a především spánek je pro mě číslo 1. Dále dbám na kvalitní strečink a moje oblíbené válcování(Foam roaling). Mimo florbalové tréninky je nezbytný silově kondiční trénink jako prevence proti zranění a udržení nabité kondice z léta. Mám to štěstí, že mohu spolupracovat s kluky z FloorballPrep (Honza Musil, Boris Aspridis a Ondřej Mikeš), kteří vytvářejí programy na míru a posunují tak hráče za hranici svých možností.

Máš nějaký oblíbený citát, který Tě povzbudí nebo nakopne, když se ti např. moc nechce makat nebo zažíváte období, kdy se moc výsledkově nebo herně nedaří?

Oblíbený citát nemám, ale při slabší chvilce se snažím vzpomenout odkud pocházím, na začátky kariéry, postupný proces a dřinu kterou jsem si prošel abych si splnil všechny cíle a přání.

Jak většinou trávíš svůj posezónní volný čas? Máš nějakou oblíbenou činnost pro, kterou nemáš během sezóny moc času a věnuješ se jí až po sezóně?

Po sezóně si rád od florbalu na nějakou chvíli odpočinu a věnuji se více své přítelkyni. Rádi chodíme po horách a také hodně jezdíme na kole, každopádně nepohrdnu žádným jiným sportem.

Při jaké činnosti si nejlépe odpočineš, vyčistíš hlavu ?

Mám rád seriály a dokumenty na Netflixu, poslouchání podcastů, čtení knih a procházky v přírodě.

Máš nějaký sportovní vzor? Jestli ano, čím Tě inspiruje?

Vyloženě sportovní vzor nemám, ale sleduji více sportovců, koučů a vůbec lidí od kterých se můžu něco nového naučit.

Kdyby Ti mladý florbalista (cca. 16 - 18 let) řekl, že jeho cílem je dostat se do extraligy, co bys mu poradil, aby si svůj cíl splnil?

Poradil bych mu, aby si šel zarputile a sebevědomě za svým cílem a nebál se překážek. Každý den na sobě pracoval, věnoval se svému tělu a vůbec rozvoji osobnosti. V dnešní době můžeme najít spoustu věcí na internetu a nemusíme ho využívat jen na sociální sítě.

zdroj: https://sport.aktualne.cz/ostatni-sporty/cesko-finsko-tomas-sladky/r~195be376fa2911e8b7c1ac1f6b220ee8/
zdroj: https://sport.aktualne.cz/ostatni-sporty/cesko-finsko-tomas-sladky/r~195be376fa2911e8b7c1ac1f6b220ee8/

Jaká je podle Tebe tvá nejsilnější hráčská stránka? V čem si podle Tebe, lepší než ostatní?

Nejsilnější stránka je, že dokážu hrát na více postech a jsem hodně univerzální hráč. Baví mě dávat góly jako asi každého hráče, ale naopak mám radost, když zblokuji střelu nebo vyhraji souboj a pošlu spoluhráče do protiútoku.

Snažíš se jí neustále zdokonalovat? Jestli ano, jak?

Snažím se neustále pracovat a zkoumat, jak by se to dalo udělat lépe nebo jinak. Rád se dívám na zápasy a zpětně si analyzuji svoji hru. Je to určitá sebereflexe, která je nezbytná k lepším výkonům.

Jaká je podle Tebe nejdůležitější vlastnost, kterou by měl sportovec mít, aby dosáhl svého cíle?

Být pevně přesvědčený a jít si sebevědomě za svým snem-cílem. Naučit se prohrávat, ale přitom se z porážky poučit a příště být lepší. Mám rád emotivní a vyhrocené chvíle, tudíž by měl mít v sobě víru a touhu za každou cenu vyhrát.

Kdyby sis mohl vybrat ze všech hráčů z extraligy a složit z nich dle tvého stylu nejlepší lajnu, které hráče by si do ní vybral?

Lukáš Souček, Jakub Hubálek, Martin Nehera, Adam Delong, Lukáš Hájek, Jirka Besta.

Sport