„Jak trénuješ – tak i hraješ „  podle tohoto přísloví se řídí Václav Varaďa

31.05.2020
zdroj.hcocelari.cz
zdroj.hcocelari.cz

Dneska mám pro Vás rozhovor s člověkem, který pro mě osobně, je příkladem maximální pracovitosti a touze dostat ze svých svěřenců co nejlepší výkon. Je tady rozhovor s Václavem Varaďou. Bývalým útočníkem, jenž nastupoval v dresu například Buffala Sabres nebo Ottawy Senators, a který momentálně stojí na střídačce extraligových šampiónů z Třince. Pana Varaďi, jsem se poptal na pár zajímavých otázek, které by do jisté míry mohly zajímat i Vás.  Tak pojďme na to!

Co Vás osobně baví na hokeji a sportu obecně?

Lední hokej je pro mne hra plná nasazení, síly a rychlosti, týmového pojetí sportu, kterou jsem prožíval aktivně již jako hráč, teď už jako trenér. Ve sportu obecně, se mi spíše líbí sporty, ve kterých sportovci spolupracují a jsou motivováni k týmovému úspěchu. Individuální sporty, mne pasivní formou až tak nenaplňují, pokud je však hraji já sám (tenis, golf, squash apod.), tak mne baví 😊.

Jaké jsou momentálně Vaše sportovní potažmo hokejové sny/cíle? Liší se nějak od těch, které si měl cca. 5 - 10 let zpátky?

Sportovní cíle samozřejmě mám, přál bych si posouvat své hráče i sebe za lepšími výsledky a dalšími a dalšími vítězstvími. Mým přáním je také trénovat v nejlepších soutěžích na světové úrovni.

Před 10. lety, jsem si nemyslel, že ze mne bude jednou trenér, možná trenér nějakých "prcků" , ale v životě přicházejí okamžiky, které tyto názory a postoje mění.

Co Vás ve sportu, konkrétně pak v hokeji a trénování pohání? Jaký důvod Vás tzv. žene na sobě pořád pracovat?

Pohání mne chuť vyhrávat, nabíjí mne energie z tréninku a práce mých hráčů, žene mne k neustálému posouvání limitů mých hráčů a zdokonalování jejich hokejového umu.

Kolik hodin týdně trávíte v hale v rámci týmových tréninků a kolik času věnujete Vy jako trenér práci mimo Váš týmový tréninkový proces?

Práce trenéra není a nekončí jen odchodem ze zimního stadionu, pracuji a věnuji se hokeji a svému týmu v podstatě celý den, jako hráč, jsem si nikdy neuvědomoval, co všechno být trenérem znamená, hlavně časově a psychologicky.

Co Vy a stravovací návyky? Dodržuješ nějaké základní principy vyváženého jídelníčku nebo to moc neřešíte?

Jako hráč, jsem byl na cca 95. kilech váhy při hře, teď vážím obdobně. snažím se jíst zdravě, ale dopřeji si i nějakou tu stravu, kterou bych zřejmě jako hráč až na výjimečné situace jíst nemohl 😊.

Jaký důraz kladete na hráče v rámci práce na sobě mimo klasický hokejový trénink? Do jaké míry si myslíte, že je tato práce na sobě mimo klasický trénink důležitá v rámci zlepšování?

Do týmu se snažím vybírat hráče, kteří již tuto charakterní vlastnost, pracovat na sobě, mají, pokud ji nemají, snažím se v nich probudit chuť a víru, naplnit plně svůj potenciál, vzbudit jejich hokejovou touhu a sny, pro realizování jejich vizí. Bez poctivé práce, která vede k zlepšování se, práce navíc a vůle přenášet se přes nezdary, neúspěchy a pády, se hráč neobejde.

Máte nějaký oblíbený citát, který Vás povzbudí nebo nakopne, když se Vám např. do něčeho moc nechce nebo se momentálně výsledkově nedaří?

"Jak trénuješ - tak i hraješ " to je citát a přesvědčení, které je mi velmi blízké

Jak většinou trávíte svůj po sezónní volný čas? Máte nějakou oblíbenou činnost, na kterou nemáte během sezóny moc času a věnujete se jí až po sezóně?

Po sezoně odpočívám, snažím se dodělat své resty kolem domu, na zahradě, trávím hodně čas se svou rodinou a blízkými.

Při jaké činnosti si nejlépe odpočinete, vyčistíte si hlavu?

Když jsem s dětmi a rodinou

Kdyby se Vás mladý sportovec hokejista/florbalista (cca. 15 let) zeptal co by měl udělat proto, aby se dostal např. do NHL/extraligy, co byste mu poradil, aby si svůj cíl splnil?

Aby se snažil pro to udělat maximum, poctivě trénoval a dřel pro svůj sen.

Jak na sobě pracujete a jak se vzděláváte?  Popřípadě podle jakých zákonitostí utváříte tréninkovou jednotku?

Čerpám ze svých zkušeností, prožitých a absolvovaných, tréninky týmu šiju na míru, taky podle aktuální formy, kondice, herního plánu. Jezdím na stáže do NHL, jsem v neustálém kontaktu se svými bývalými trenéry a spoluhráči z NHL, vyměňujeme si tréninkové materiály a konzultujeme hokejové celosvětové dění. Chtěl bych se neustále posouvat vpřed, tím i své hráče.

Co je pro Vás, jako pro trenéra stěžejní vlastnost, kterou u hráčů hledáte? Jaká je podle Vás klíčová vlastnost, kterou by měl mít hráč, který chce ,,něčeho dosáhnout" ?

Hledám vítězné typy hráčů, kteří pro úspěch a dosažení nejvyšších cílů, jsou ochotni jít na hranu svých limitů, mají týmový charakter, bez kterého se lední hokej hrát nedá.

Pokud se Vám rozhovor líbil a chcete mě podpořit, ta ho neváhejte sdílet na svém profilu 😊 V případě návrhu na rozhovor, s některým pro Vás zajímavým člověkem, mě klidně kontaktujte pomocí SZ 😊 

Sport