Ctižádost

02.08.2020

Na začátek bych chtěl říct, abyste dnešní čtení nebrali jako kritiku, ale spíše jako lehký APEL. Jde mi o to, vyvolat zamyšlení. Možná je to jinou dobou nebo je chyba někde jinde, já sám nad tím hodně uvažuji. Osobně mě štve úroveň sportu u nás, ať už je to hokej, fotbal, florbal nebo další jiné sporty. V těchto sportech jsme se na mezinárodní scéně propadli do šedého průměru, mrzí mě to. Sám se snažím přijít na to a přemýšlím, v čem za ostatními zaostáváme. Hodně lidí zdůrazňuje nedostatek konkurence, s tímhle tvrzením se asi nejvíce ztotožňuji i já. Co mě ale ještě více zajímá, je, proč nejsme schopni toto konkurenční prostředí vytvořit, když víme, že právě tam, nás tlačí bota.

Problém je, podle mě, v NÁS samotných, tím nechci někoho urazit, to vážně ne, znám hodně lidí, kteří se snaží inspirovat, předat své nabyté informace a pracují na sobě. Když to ale převedu do prostředí, ve kterém trávím nejvíce času já osobně, tak hodně postrádám zejména větší ctižádost, drive, chtíč... Zase, nechci všechny házet do jednoho pytle, mám velkou radost, že někteří to berou za správný konec a vážně do toho šlapou, těm přeji, aby vytrvali a možná, aby do toho šlápli ještě více a byli pro ostatní jakýmsi vzorem. Spíše chci, aby se i ostatní naladili na podobnou vlnu, protože věřím, že pravidelná a neustálá tvrdá práce na sobě je cesta.

Pokud chceme, aby naše výkonnost, popřípadě sport, kterému se věnujeme, šel nahoru, musíme se zaměřit na SEBE. Musíme být na sebe více přísní, více od sebe chtít, nedívat se na ostatní, nehledat výmluvy, proč to dneska nejde, ale najít cestu, hecnout se a jít na věc. Pokud zůstaneme pohodlní a nenároční, naše výkonnost možná půjde o něco nahoru, ale nikdy nedosáhneme stropu, kterého bychom dosáhli, kdybychom na sobě více pracovali. Musíme začít každý u sebe, a tím pak zvedneme úroveň i naších spoluhráčů a celkové hry. Nikdy nebudeme litovat, že jsme na sobě pracovali, spíše budeme litovat, že jsme na sobě nepracovali dostatečně tvrdě.

Co změníte ode dneška, abyste už zítra byli krůček před konkurencí?

Sport