Pavel Brus  ,,Chci být nejlepší ve všem, co dělám"

21.06.2020

Třikrát po sobě, byl vyhlášen nejlepším trenérem mužů v ČR, řeč není o nikom jiném, než o Pavlu Brusovi,  hlavním trenérovi 1. SC TEMPISH  Vítkovice.  

Jaký je prozatím Tvůj největší trenérský a hráčský úspěch, kterého si nejvíce ceníš?

Začnu tím hráčským. Asi nedokážu vydefinovat jeden moment. Určitě mi utkvěl v paměti 1.titul, bronz z MS mužů 2010, hraní ve Finsku. Spíš než umístění, si pamatuji ty emočně silné zážitky a těch bylo mnoho. Zpětně jsem vděčný za pestrou škálu zážitků a úspěchů.

Mezi ty trenérské, tady bych to asi rozdělil. Určitě byl silný zážitek titul 2019, ale taky 1. vyhraný Český pohár v roce, kdy jsme museli dát dohromady v podstatě nový tým, tak se nám podařilo hned vyhrát pohár a probojovat se do Superfinále. Ale nejvíce mě baví ta postupná práce. To, kam se daří dostávat naše hráče. Přišel k nám Pepa Rýpar, jako prvoligový hráč a je z něj top v česku. To, kam se nám podařilo dostat Deliho je taky úžasné a zdaleka nejsme na jeho stropu. Mladí kluci jako Besta, podceňovaný kluk a teď nejlepší ,,univerzál" v lize. Baví mě dostávat kluky na jejich strop. Neříkám, že se mi to daří dokonale a bezpochyby je k tomu nutné, aby obě strany byly otevřeny a chtěly. Ale jsem hrdý na tu práci s konkrétními lidmi - kolektivní výsledek je pak ocenění nejen kluků, trenérů, ale celého klubu.

Jako hráč si působil i v zahraničí, v čem jsou podle zahraniční země (Švédsko, Finsko, Švýcarsko) lepší než Česká republika? Co bychom si podle Tebe mohli vzít od ostatních zemí a jaké vlastnosti bychom si například, měli jako Češi ponechat?

Švédi, Fini, Švýcaři jsou pracovitější, poctivější, svědomitější, cílevědomější...ale řekněme v obecném měřítku. Takových kluků je tam z nějakého (podle mě výchovného, práce s nimi od mládí) důvodu více. Ale zároveň chci říct, že my je máme taky. Znova řeknu jména jako Rýpar, Delong, Besta, to jsou motory, mají to srovnané v hlavě, ví, co chtějí, neuhýbají z cesty, nechtějí kompromisy. Mám pocit, že my pozabíjíme hodně kluky do věku 18 let, znechutíme jim to, nevedeme je sportovně správně, děláme kompromisy, nejsme přísní, chceme vyhrávat v kategoriích jako elévové a neučíme je to co je učit máme. Češi jsou chytří hráči, baví nás technická hra, kreativita, ale chybí nám ta oddanost sportu. Jít si za tím co chci. Jsme uspokojení a spokojení. Ale zároveň je to i vizitka trenérů, že takové hráče/děti produkuje.

Co Tě baví na florbale a sportu obecně?

To neustále zdokonalování, hledání cest, chtít být lepší než včera. Pracovat více a efektivněji. Jsem od přírody zarputilý a nevzdávám se. Baví mě předávat ty správné hodnoty. Všem těm lidem, ať už dětem, nebo dospělým se to bude hodit v životě.

Jaké jsou momentálně Tvé florbalové sny/cíle? Liší se nějak od těch, které si měl cca. 5. - 10. let zpátky?

Před 5. - 10.ti lety jsem měl cíle jako hráč, vysoké. Teď jsem trenér, cíle zůstaly stále vysoké, ne-li vyšší. Jako hráč jsem věděl, jaké mám limity, teď vím, jak bych je odstranil. Jen jsem to nevěděl dříve. Cíle a sny. Být nejlepší ve všem na co ,,šáhnu", vychovávat nejlepší sportovce a florbalisty, vytáhnout vše co je s florbalem spojené co nejvýše mi dovolí mysl, tělo a fyzikální zákony.

Co tě ve florbale pohání? Jaký důvod Tě žene na sobě pořád pracovat?

Chci být nejlepší ve všem, co dělám. Je to součást mé DNA. Nevím, kde se to tam vzalo. Asi bych měl poděkovat rodičům, rodině, prostředí, že mě zformovali takového, jaký nyní jsem. Jednou, až nebudu moci pokračovat, tak se chci poohlédnout za svou práci/vášni a jen se usmát a být vnitřně spokojený. A já nebudu spokojený, když bych nešel za svou hranu.

Kolik hodin týdně trávíš v hale v rámci týmových tréninků a kolik času florbalu věnuješ navíc např. v rámci přípravy na zápas/trénink?

Fyzicky v hale jsem 13 hodin. Do toho nepočítám kondiční tréninky. A co týče příprava, tak se dá říct, že se připravuji se. 24/7.

Co ty a stravovací návyky? Dodržuješ nějaké základní principy vyváženého jídelníčku nebo to moc neřešíš?

Vždy jsem řešil a řeším stále. Krom toho, že jsme vegetarián, tak si hlídám co jím, kolik toho jím. Denně cvičím, chodím běhat. V tomto ohledu jsem na sebe přísný.

Jaký důraz kladeš na své svěřence v rámci práce na sobě mimo klasický florbalový trénink? Do jaké míry si myslíš, že je tato práce ,,mimo trénink" důležitá v rámci zlepšování?

Je naprosto zásadní a nezbytná. Spíše mě mrzí, když vidím, že někteří hráči jsou spokojeni a uspokojeni svým přístupem, tím, kde jsou. A přitom, kdyby měli dostatek vůle a sebekázně, tak by mohli být mnohem lepší. Ale nechtějí. Tyto věci, si člověk musí uvědomit sám. Jak u dětí a dospělých se snažím jít hlavně příkladem. Dělám to, co chci po jiných. A ať už se jedná o kondici, stravování, regeneraci, sebereflexi, sebekritiku, ambice, motivovanost, těch témat co lze dělat lépe je nekonečně mnoho.

Máš nějaký oblíbený citát, který Tě povzbudí nebo nakopne, když se ti např. moc nechce makat nebo zažíváte období, kdy se moc výsledkově nebo herně nedaří?

Aktuálně jsem si dal předsevzetí a už se mi jej daří 2 týdny držet, že vstanu každý den v 6 a do 9 budu nonstop bušit práci na počítači. Neuvěřitelné kolik práce člověk udělá za 2-3 hodiny ráno. Musel jsem vystoupit ze své komfortní zóny a bolí to. S tím je spojený jeden citát: "Není frajeřina chodit spát pozdě večer, ale vstávat brzo". Jinak mě se chce makat pořád, takže nepotřebuji externí motivaci.

Jak většinou trávíš svůj po sezónní volný čas? Máš nějakou oblíbenou činnost pro, kterou nemáš během sezóny moc času a věnuješ se jí až po sezóně?

Miluji přírodu. Chodím do hor se svým pejskem Mášou. Výlety. Poslední dobou hodně čtu, snažím se vzdělávat. Jinak můj život je pěkný, nepotřebuji od něj utíkat skrze dovolené a takové to "potřebuji volno/pauzu"...

Při jaké činnosti si nejlépe odpočineš, vyčistíš hlavu?

Fitko, běh, procházka s pejskem, vaření, sauna.

Máš nějaký sportovní vzor? Jestli ano, čím Tě inspiruje?

Obdivuji fanatiky. Ty lidi a nemusí to být jen sport, kteří posouvají své odvětví na jinou úroveň. Ty lidi, kteří mají sen a pracují na něm.

Kdyby Ti mladý florbalista (cca. 16 - 18 let) řekl, že jeho cílem je dostat se do extraligy, co bys mu poradil, aby si svůj cíl splnil?

Že má příliš malý cíl. Ať si najde mentora, odborníka kterému bude důvěřovat a který ho může posunout. Já jsem v 18-ti měl hodně otázek a hledal jsem odpovědi. Pokud je mladý kluk ambiciózní, tak potřebuje vedení a nalívat oheň do svých ambicí.

Jaká je podle Tebe tvá nejsilnější trenérská stránka? V čem si podle Tebe, lepší než ostatní?

Miluji svoji práci. V tom jsem nejlepší.

Snažíš se jí neustále zdokonalovat? Jestli ano, jak?

Zdokonaluji ji asi tím, že se snažím důvěřovat sám sobě.

Jaká je podle Tebe nejdůležitější vlastnost, kterou by měl sportovec mít, aby dosáhl svého cíle?

Musí milovat to, co dělá. Jednoznačně. Ale ne slepá láska.

Kdyby sis mohl vybrat ze všech hráčů z extraligy a složit z nich dle tvého stylu nejlepší lajnu, které hráče by si do ní vybral?

Rýpar - Besta - Delong - Hubálek - Šebesta - Souček
Sport